AYIN YAZARLARI
Editörden

İKTİDARSIZ 6 YAŞINDA

Bundan tam altı yıl önce, “İktidarsız Olalım!” başlıklı bildirgemiz ve altı yazarın katkılarıyla Ekim 2003’te çıktı ilk sayımız. O gün bu gün, yirmiyi aşkın düzenli yazarın, bir o kadar da devamsız yazarın katkılarıyla 45 sayı yayınlayabilmişiz.

Bu altı yıl boyunca Acelesiz Köşe, Ahlaksız Aşklar, Apoletsiz Medya, Asılsız Hikayeler, Ciddiyetsiz Esintiler, Densiz Durumlar, Desteksiz Yazar Koca, Farikasız Alametler, Fındıksız Kurt, Fırçasız Ressam, Fransız Kalmış Yorumlar, Hırssız Hırsız, Hormonsuz Öneriler, Huysuz Köşe, Issız Kalem, Kadrosuz Kalem, Katıksız Metinler, Kılçıksız Yorumlar, Kimsesiz Ruhlar Âlemi, Kokusuz Çeviriler, Kuralsız Edebiyat, Kusursuz Köşe, Münasebetsiz Meraklar, Nedensiz Yazılar, Pervasız Yorumlar, Popsuz Alan, Programsız Alakalar, Rahatsız Köşe, Resmiyetsiz Tarih, Sessiz Arayışlar, Sonsuz Tefrika, Suratsız, Şiirsiz Kalma, Tereddütsüz Fotoğraflar, Tuvalsiz Tablo, Uygunsuz Takıntılar, Vuslatsız Yolculuklar, Yazısız İletişim isimli köşelerde yazılar yayınlamışız… İktidarsız Meclis’te mektuplaşmışız. Uzunca bir süre tüm okurlarımıza açık bir İktidarsız Forum’u canlı tutabilmişiz… Sizden Gelenler’de ayrıca yüzlerce okur yorumuna yer vermişiz. Teklifsiz Esintiler’de okurlarımızın yazılarını sansürsüz, ön elemesiz yayınlamışız. İktidarsız Sohbetler’de ise birer kısa metraj amatör film niteliğinde video çekimler sunmuşuz. Ama her şeyden önemlisi, bu altı yıl boyunca daima her türlü iktidarla, iktidar sahipleriyle ve iktidar kavramıyla olan derdimizi açık sözlülükle, içtenlikle ve dilimiz döndüğünce edebiyatın içinden dillendirmeye çalışmışız.

Altıncı yılımızı tamamlarken, karşınıza bu kez de “Kâğıtsız Yazı” ortak temalı yazılarımızla çıkıyoruz. Bu yazılar aslında başaramadığımız bir projenin ürünü: Üç yıl önce bu ortak izlekli yazıları kaleme alırken, bunları bir kitap olarak yayımlamayı tasarlamıştık, yani sanal dergimizin kâğıda basılı bir kitabında yer alacaktı bu “Kâğıtsız Yazı”lar… İroni tersine döndü: İktidarsız’da bir dönemi geride bırakırken, basılamayan o yazılar, yine kâğıtsız olarak çıkıyor karşınıza…

Siz siz olun, İktidarsız kalmayın!