AYIN YAZARLARI
Kuralsız Edebiyat
DİLLERİNDE YALAN VAR - Feridun Andaç

Dostoyevski’nin insan ruhunu iyileştiren, düşüncesini de isyanlara düşüren bir yanı vardır. Hangi yapıtında yol alırsanız alın; bir süre sonra yapıt sonlandığında, ‘eski ben’ olmadığınızı hissedersiniz.

KAĞIDA YAZILDI DA NE OLDU? - Birsen Ferahlı

Kağıda yazıldı da ne oldu? Sabahtan akşama, akşamdan geceye, geceden tan vaktine dek iki büklüm… Parmaklar uyuşuk… Sonra matbaanın keşfiyle çılgınlar gibi; binlerce, on binlerce, yüz binlerce cilt yazmak…

KAPI EŞİĞİNDEN - Enis Batur

 Kâğıtsız yazı olur mu?Oluyor, oldu bile, çoktan girdi dünyamıza kâğıtsız yazı, yerini açtı, genişletiyor.

KAĞITSIZ YAZI - Ayşe Sarısayın

 Kağıtsız Yazı’ kavramı, ‘yazmak’ ve ‘yaşamak’ sözcüklerini çağrıştırıyor bana ilk anda. Oktay Akbal’ın bir kitabının da adı: ‘Yazmak, Yaşamak’...

SÖZSÜZ - Gülayşe Koçak

 Kendi yansımalarını uzun uzun süzüyorlar. Yeşil gözlerde belli belirsiz bir hayret ifadesi –hani neredeyse bir kaş, belli belirsiz kalkacak… Ne bekliyorduk... Şu büyülü mekânda aynı, tek görüneceğimizi mi?

ANLAMLARIN TARİHİ ÜZERİNE - Hüsnü Arkan

 Bir zamanlar, dünyamızdan binlerce ışık yılı uzakta, yalnızca anlamların yaşadığı bir gezegen vardı. Anlamlar, orada bizim hiç olmadığımız ve olamayacağımız kadar özgürdüler.

DÖRT ÇAĞRIŞIM - Ragıp Duran

 Daha Mekteb-i Sultani’de iken yazları Fransız turistlere rehberlik yapmak, Fransızcamızı ve başka yeteneklerimizi geliştirmek farz olduğundan, gerek Van Kalesindeki çivi yazılarını gerekse  Hattuşaş’daki Yazılıkaya’yı merkezine koyuyorum görsel belleğimin.

KİM UÇAR, KİM KALIR? - Yiğit Bener

"Söz uçar yazı kalır” demiş eskiler. Halt etmişler! Çünkü artık devir değişti ve ne verba volent ne de scipta manent!

KÂĞITSIZ, KALEMSİZ YAZI - Erhan Bener

7 Aralık 2007'de yitirdiğimiz yazarımız sevgili Erhan Bener'i, Kâğıtsız Yazı kitabı projesi için yolladığı bu yazısıyla, ölümünün ikinci yılında bir kez daha anıyoruz.